לשתף או לא לשתף

עניין המסעיר כיום את העולם הדיגיטלי הוא עניין שיתופי התמונות במדיות השונות ברחבי רשת האינטרנט.

בארה"ב כבר המציאו לזה שם (איך לא) התופעה נקראת כיום sharenting (או sharents צירוף המונחים sharing parents) והכוונה היא להורים המעלים תמונות לפייסבוק, טוויטר גוגל וכל מדיה דיגטלית אחר החשופה בפני הציבור הרחב.

ישנו כבר יישום עבור הדפדפן כרום הנקרא unbaby () שכל תפקידו בחיים הוא להחליף את תמונות התינוקות במדיות השונות בתמונות של כלבים,חתולים או כל דבר אחר שתרצו, כי אם להודות על האמת, להורים ישנה נטייה טבעית (איך לא?) לפעמים להכביד מעט עם תמונות של ילדים.

הקו המאפיין את ה-sharents על פי סקרים הוא הורים בגילאים מעל 35 שנחשפו מוקדם למדיות החברתיות השונות ומרגישים חופשי ונוח לחלוק מחשבות, תמונות וכמעט כל דבר ברשת האינטרנט עם חברים (וגם כאלה שהם לא) מכרים ואחרים, ברגע שאותם אנשים הופכים להורים, הם מרגישים נוח וכיף לחלוק גם את תמונות ילדיהם עם אנשים ברשת הדיגיטלית ומעלית כל פיסת מידע, תמונה או סרטון וידאו של הילדים לרשת ולקחת את כל חבריהם ל"טיול בעולם ההורות".

אבל הנה נקודה למחשבה, איך תשפענה תמונות הילדים שאנו מעלים כיום על שילדים שלנו בעתיד? האם לא יציקו לילד על תמונה שאמא שלו העלתה לאינטרנט כשהוא לבוש חצאית טוטו ורודה? האם זה חכם לספר לחברים (ויש המגדילים עשות ומצלמים) שהילד או הילדה הרטיבו במיטה אתמול בלילה – למרות שזה אולי משעשע באותו הרגע את החברים בפייסבוק אבל אם נעצור לרגע ונחשוב, מידע כזה או אחר עלול להשפיע רבות על חייו של הילד בעתיד בבית הספר בעבודה ואפילו יותר מכך .

הבעיה עם תמונות ומדיה באינטרנט היא שקשה מאד לאדם לשלוט במקומות אליהם מגיעה אותה מדיה, ברגע שהתמונה מפורסמת בפייסבוק תוך מספר דקות היא יכולה להחשף  למספר גדול מאד של אנשים ולא תמיד ניתן להסירה.

המשך בקרוב….