יכולות שחשוב להקנות לפעוטות

בעוד שאיש לא מצא את ה"נוסחה הסודית" לחינוך ישנם דברים שהניסיון לימד אותנו לגבי מה כדאי להדגיש ולהעביר לילדים על מנת שיגיעו לגיל בוגר יותר ויעברו לשלב הבא בחיים בצורה חלקה ועם מעט הפרעות ותקלות ככל הניתן.
להלן רשימה קצרה שכדאי לתת עליה את הדעת בחינוך ולהביא את היחדים עם הילד ואת יחסי הילד עם הסביבה למקום בוא ניתן לבצע לפחות חלק מן הנקודות הרשומות כאן.

להקשיב לסיפור קצר מבלי להפריע
ובכן לא מדובר על ספר שלם (וגם לא ספר ילדים שלם) אלא ישנם ספרים מלאים איורים שגם מעניינים ויזואלית וגם מאפשרים להעביר מסר. קריאה מרובה של ספרים שכאלה תתרום רבות ליכולות הרריכוז והקשב של הילד וכמובן למעבר חלק לשלבים הבוגרים (גן עירייה, בית ספר וכן הלאה).

תשומת לב למשימות הניתנות על ידי מבוגרים
לא פעם אנו נתקלים במצב בו אנו מבקשים משהו מהילד ונדמה כאילו הוא מבין, אבל לכאורה הוא שומע ואינו מפנים. הטלת משימות (כמו למשל: בוא נרכיב את הפאזל יחד ומתן הוראה קצרה להרכבה) תוך תשומת לב שהילד או הילדה מפנימים ומבצעים (חשוב להקפיד על משימות פשוטות ונעימות – לפחות בהתחלה).

הבנה כי למעשים יש תוצאות והשלכות
נקודה זו חשובה במיוחד לתחום הבטיחות אבל לתחומים נוספים.
כהורים, לא פעם אנו מקלים ראש בחושבנו כי "הוא עוד ילד הוא לא מבין …." ונכון הדבר בחלק מן המקרים, אבל יחד עם זאת חשוב מאד להסביר מה קרה, מה יכול לקרות ואיך יראו פני הדברים אם זה יקרה. למשל:
אסור לגעת בחשמל כי…..ואז…..

הבנה כללית של זמני היום
מובן שלא מדובר ביכולת לקרוא שעון ואפילו לא להבין מה היא שעה, אלא, על הילד להבחין בין בוקר, צהריים , ערב ולילה. בתחילה קל יותר להעביר את ההבדל ביום יום ללילה בשל ההבדל בין חושך לאור, חושך=לילה, אור=יום, ובהמשך לפרק ליותר חלקים (קמים בבוקר, נחים בצהריים, משחקים בערב וישנים בלילה).

חיתוך במספריים
אמנם הנושא נוגע יותר לפעוטות ולא לתינוקות אבל יחד עם זאת השימוש במספריים (בטיחותיים כמובן) תורם רבות למוטוריקה העדינה וליכולת להתמקד.

זיהוי צורות בסיסיות
משולש,מרובע, עיגול, כוכב, לב וכיוב' הן צורות כלליות, אין צורך להתמקד בצורת מסובכות יותר ולהעמיס מידע.

לחלוק עם חברים
כמעט לכל ילד מגיע שלב ה"רכושנות" "זה שלי" או "הוא לקח לי…" הם משפטים הנשמעים לא פעם בין כותלי הבית. חשוב מאד להעביר לילד שלחלוק היא תכונה חיובית מאוד, אם לא חולקים קשה למצוא חברים וקשה להיות בחברה. איפוק וויתור תורמים רבות להשתלבות הילד בחברה.

גבולות וחוקים
גבולות בסיסיים ופשוטים כמו לא יוצאים החוצה לבד, לא מקשקשים על הקירות, לא שופכים מים על הרצפה וכן הלאה.

הכרה בסמכות
ילדים מנסים את הסביבה, הם לא תמיד בטוחים מי אחראי ומי נותן תשובות. ילד צריך לגעת שמישהו אחראי ולמישהו הפתרונים, אחרת הוא ימשיך לנסות ומשוך "עד הקצה" ככל שיוכל ובסה"כ הוא מחפש תשובה (כמילות השיר :"איך אדע? ועודני ילד….").

היפרדות מן ההורים למשך שעות פעילות המשפחתון
זו סוגיה מעניינת במיוחד, רב הילדים המגיעים בפעם הראשונה למשפחתון חווים את הכאב של ילד בוכה ומבקש ללכת עם ההורה. אם תסתתרו במשפחתון תבינו שמספר דקות לאחר מכן הילד משחק עם חבריו וכבר שכח את הפרידה.

דיבור
בגילאים קטנים, הילדים לומדים לדבר ואנו כמשפחתון מחוייבים לעשות כל שביכולתנו על מנת לתרום לדיבור ברור של הילד ולתקן אותו במידה וצריך. קשיי דיבור אינם נדירים אולם רובם ברי טיפול ללא צורך במומחה מיוחד אלא פשוט בתשומת לב של צוות המשפחתון ועזרת ההורים בהמשך היום לאחר שעות פעילות המשפחתון.
חלק שני של הדיבור הוא היכולת לחבר משפטים של מספר מילים על מנת להעביר מסר (אמירת מילה אחת נחשבת מידע ולא יכולת תקשור).

תמונות מספרות
אחד הדברים שיש לילדים בשפע (ולא תמיד למבוגרים) הוא דמיון, הדמיון הוא חלק מאד חשוב בהתפתחות הילד ועיצוב אישיותו, אנו במשפחתון צ'יקיטיטוס מעודדים תכונה זו ומאמינים כי היכולת לדמיין היכולת ליצור ולהמציא אחת הן.

יכולות מיון
היכולת למיין ולסדר עצמים על פי קריטריונים היא יכולת חשובה מאד ותורמת לסדר וניקיון בהמשך. סידור עצמים על פי צב מיון על פי צורה צליל וכיוב' הן יכולות חשובות מאד שצוות המשפחתון עומל עליהן רבות בצורת משחק עם הילדים.